plati |
Administrator |
|
|
Dołączył: 26 Sty 2006 |
Posty: 48 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Skąd: Radom |
|
|
|
|
|
|
|
|
Historia miasta i PKM Jaworowo
Najpierw trochę o mieście…
Jaworowo to miasto na Śląsku, na skraju Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i Pagórków Jawornickich, nad rzeką Jaworówką. Miasto liczy sobie około 100 tys. Mieszkańców. Jaworowo słynęło niegdyś z kopalni węgla kamiennego, oraz przemysłu siarczanego. Kopalnie zamknięto z powodu nierentowności w 1995 roku. Zakłady siarkowe „Siarkopol”,przekształcono zaś w Centrum Zakładów Chemicznych (CZCh) „Azot”. W mieście działały też zakłady skórzane. Obecnie w mieście oprócz CZCh, działa multikino i kilka hipermarketów. W latach 1956-1997 do miasta przyłączono wsie, (ob. dzielnice): Maczki oraz Jaworzynkę. Dziś miasto dzieli się na 3 części: sródmiejską, wschodnią i zachodnią. Wszystkie te części spięte są Autostradą, która spina dzielnice Jaworzynka i Maczki. Wyróżniamy również osiedla: Północne i Południowe (po stronie wschodniej), oraz osiedle Sieleckie i dworzec PKM, po stronie zachodniej. W planach na przyszłość, Jaworowo podejmie starania o przyłączenie w swoje granice kolejnych wsi, co znacząco umocni rozwój miasta i tych miejscowości, zapewni mieszkańcom pracę, oraz wymusi lepszą obsługę komunikacyjną miasta Jaworowa i jego nowych dzielnic. W planach jest również wybudowanie Stadionu Narodowego, na którym mogły by odbywać się najważniejsze w kraju imprezy sportowe i kulturalne, oraz budowa Lotniska Cywilnego, dla tanich linii lotniczych .
Słowo o komunikacji…
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworowie funkcjonuje na rynku publicznego transportu pasażerskiego od 1957 r.
1957-1975 r. jako samodzielne przedsiębiorstwo państwowe.
1975 r-. w ramach reformy administracyjnej kraju, przedsiębiorstwo zostaje włączone do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (WPK) w Karłowicach i funkcjonuje jako Zakład Eksploatacyjny nr 6 w Jaworowie.
1992 r. - w wyniku likwidacji struktur WPK, zakład przekształca się w Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej na bazie zajezdni w Jaworowie.
30 września 1999 r. - Rada Miejska w Jaworowie, postanawia o wystąpieniu PKM Jaworzno ze Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna.
1 stycznia 2000 r. - miasto Jaworowo staje się jedynym udziałowcem PKM Sp. z o.o. przekazując Spółce część zadań związanych z komunikacją miejską, m.in. emisję i dystrybucję biletów, projektowanie przebiegu linii komunikacyjnych i rozkładów jazdy oraz kontrolę biletową.
Do czerwca 2000 r. Spółka przygotowywana jest do procesu prywatyzacji.
23 czerwca 2000 r. - Rada Miejska w Jaworowie, podejmuje uchwałę w sprawie zasad zbywania udziałów PKM Sp. z o.o.
29 lutego 2004 r. do zajezdni, dotarły 2 fabrycznie nowe niskopodłogowe 15-metrowe autobusy marki Solaris. Pojazdy te stanowią zupełnie nową jakość w komunikacji miejskiej w Jaworowie. Autobusy posiadają niską podłogę (bez stopni pośrednich) na całej długości wozu, dodatkowo w drugich drzwiach zainstalowano klapę umożliwiającą w razie potrzeby dogodny wjazd i wyjazd wózka inwalidzkiego. Solarisy potrafią też zrobić tzw. "przyklęk", tzn. obniżyć zawieszenie po prawej stronie pojazdu celem wygodniejszego wejścia do pojazdu.
Autobusy otrzymały numery taborowe #002 i #007, i od 15 marca 2004 r. obsługują przede wszystkim linię 505 i 801, jak również wybrane linie miejskie.
PKM Jaworowo, posiada również na swoim stanie Solarisy Urbino 9 i 12. Posiadają one numery (odpowiednio) #004, #008 oraz #001 i #012. A pojawiają się na liniach: 901 i 405 (SU9) oraz 501 i 403 (SU12)
Pozostałe autobusy to: Jelcze PR110 (#005 i #006), obsługują one bezpłatne hipermarketowe linie numer 700 i 701.
W 2005 roku,do Jaworowa dotarł najnowszy produkt fabryki Solaria w Bolechowie, czyli Solaris Urbino 18 III Generacji. Podobnie jak w przypadku SU15, charakteryzuje się on niską podłogą na całej długości pojazdu, oraz (nowość) klimatyzacją całej przestrzeni pasażerskiej!! Standardowo ma też (jak wszystkie Solarisy) platformę dla osób na wózkach, oraz posiada funkcje przyklęku. Pojazd ten otrzymał numer zakładowy #003 i pojawia się na linii 505.
W bieżącym 2006 roku, dotarły już nowe autobusy marki MAN i SCANIA. Z fabryki MANa przyjechał do nas ich najnowszy produkt, czyli MAN LION CITY. Wersja tego autobusu ma 12 metrów, a sam pojazd otrzymał numer #009, i pojawia się na linii 401. Natomiast SCANIA wygrała przetarg na dostawę dwóch pojazdów typu Omni City. Pojazdy te otrzymały numer #010 i #011 i na dzień dzisiejszy stoją jeszcze w zakładowej lakierni, a potem zaczną się ich testy. W lakierni i na warsztatach stoi też używany autobus marki Volvo, zakupiony z MZA Warszawa. Rok produkcji tego autobusu jest niższy niż 1990. Volvo od razu wjechało na hale PKM i będzie tam renomowane.
Przewidywany wyjazd na trase tego autobusu to piątek 03.02.2006 rok. Autobus otrzyma rejestracje Jaworowa oraz numer taborowy #016. Wymienione zostaną siedziska, tablica kierunkowa na wyświetlacz PIXELa. Z uwagą wszyscy będziemy śledzić losy tego zabytkowego autobusu.
Do Jaworowa przyjechały też Jelcze M181M. Otrzymały one numery #017 i #018. Obecnie przechodzą testy i są lakierowane na warsztatach PKMu. W niedługim czasie powinny pojawić się na ulicach miasta. |
|